Kontrakty na różnice kursowe CFD – plusy i minusy

Interesuje Cię trading, ale niekoniecznie na rynku walutowym? Jedną z alternatywnych propozycji są kontrakty na różnice kursowe – kontrakty CFD. Poznaj ich zalety i wady, aby określić, czy warto się nimi bliżej zainteresować.

Czym są kontrakty na różnice kursowe?

Jeżeli szukasz ciekawych instrumentów finansowych, które pozwolą Ci zarabiać, możesz rozważać kontrakty na różnice kursowe. Aby jednak określić, czy rzeczywiście są one odpowiednie dla Ciebie, musisz zrozumieć mechanizm ich działania. Czym są kontrakty na różnice kursowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od zagadnienia zakupu akcji.

Gdy inwestujesz w daną spółkę, nabywasz jej akcje – namacalne aktywa, które możesz następnie sprzedać. W przypadku kontraktów na różnice kursowe, czyli kontraktów CFD, jest inaczej. Nie nabywasz instrumentu bazowego, np. akcji czy gazu ziemnego. Istotą takich kontraktów jest możliwość spekulowania zmiany kursu ceny instrumentu, czyli np. wspomnianego gazu ziemnego. Możliwości są w tym przypadku dwie – cena może wzrosnąć lub zmaleć. Zarobisz, gdy prawidłowo określisz ruch cenowy.

Aby określić, czy kurs instrumentu wzrośnie, czy spadnie, nie musisz zdawać się na swoją intuicję – do dyspozycji masz wiele narzędzi. To właśnie one wspierają traderów w wyznaczaniu kierunku zmian.

Jakie plusy mają kontrakty CFD?

Kontrakty CFD mają pewne zalety, które sprawiają, że są atrakcyjnym instrumentem spekulacyjnym. Przede wszystkim mogą być sposobem na dywersyfikację portfela tradera – o tym więcej przeczytasz tutaj. Co więcej, możesz też zająć pozycję zarówno długą, jak i krótką, co w praktyce oznacza możliwość zarabiania (lub tracenia) pieniędzy zarówno na wzrostach, jak i spadkach kursu instrumentu bazowego.

Inne zalety kontraktów CFD:

  • możliwość zawierania kontraktów CFD dla różnych instrumentów bazowych – nie muszą być to wyłącznie surowce, możesz zawrzeć kontrakt CFD też na akcje i waluty;
  • dostępność dźwigni – co oznacza możliwość zwielokrotnienia zysku (ale też i straty);
  • możliwość stosowania zleceń, których celem jest ochrona kapitału tradera – przykładem może być stop loss czy take profit.

Kontrakty CFD – jakie mają minusy?

Rozważając wykorzystanie kontraktów CFD, musisz mieć też świadomość ich wad. O jakich minusach mowa? Wspomnianą wyżej dźwignię finansową, która jest integralną częścią każdego zawieranego kontraktu, można rozważać w kontekście ryzyka – zastosowanie lewara zwiększa zysk, ale również powoduje, że strata jest odpowiednio większa. Jeżeli dodać do tego nieświadomość czy niewielkie doświadczenie tradera, staje się to gotowym przepisem na utratę środków.

Inne wady kontraktów CFD:

  • opłata za przetrzymanie pozycji – kontrakty CFD zawierane są na jeden dzień, a za każdy kolejny dzień zapłacisz dodatkową opłatę;
  • koszty w postaci spreadu – spread obniży wysokość Twojego zarobku i dlatego musisz go uwzględnić, gdy otwierasz i zamykasz pozycję;
  • konieczność uzupełniania depozytu zabezpieczającego – co wiąże się z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Chcesz zacząć zarabiać na kontraktach CFD? Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności sprawdzić swoje umiejętności na platformie demo.